Cvičení na míči může být báječnou součástí hubnutí. Dejte mu šanci!

micGymnastický nebo také stabilizační míč se stal oblíbenou a vyhledávanou cvičební pomůckou pro zpevnění těla a tělesného jádra. Míč do cvičení a zdokonalování fyzické kondice vnesl zábavu a nové pohyby. A když nás cvičení baví, snáze se k němu pravidelně dostáváme. Pojďme se podívat, proč je dobré na míči cvičit a jaké cviky byste rozhodně neměli vynechávat.

Několik důvodů, proč cvičit s míčem

Ať už děláte, co děláte, opíráte se o míč končetinami nebo na něm sedíte, zpočátku se pravděpodobně cítíte hodně nejistí. Časem se to ale změní, protože cvičením na míči nebo s ním se zlepší vaše schopnost udržet stabilitu. Tu potom můžete směle využít nejen při tomto cvičení, ale i při mnoha jiných aktivitách.

Cvičení na míči je zábavné a pohupování na něm je lidem příjemné. Kromě toho, že tedy díky míči zpevňují svaly, si také zlepšují náladu. Po náročném dni v práci dokonalý způsob, jak relaxovat. Pohupovat na míči se nakonec můžeme i při sezení u počítače, pokud máme správně velký míč – tak velký, aby kolena s kyčlemi svírala při sedu pravý úhel.

Na míči se dokonale uvolníme, právě díky houpání, lehkosti a plynulosti pohybů. Kromě toho na něm můžeme provádět nejen zpevňovací a posilovací cviky, ale na instruktorem vedených lekcích i aerobní trénink, při kterém se efektivně hubne. Pokud se zaměříme na míči jen na cviky posilovací a chceme hubnout, je nutné zařadit na program jakoukoli aerobní aktivitu 3x týdně alespoň po dobu 45 minut. Při samotném posilování totiž nedochází k příliš efektivnímu spalování tuků.

Tuto pomůcku můžete používat jak v tělocvičnách na lekcích vedených instruktorem, tak doma. Míč se dá sehnat ve zdravotnických potřebách nebo na internetu. Vždy byste se ale měli poradit s odborníkem o velikosti míče, aby vám plně vyhovoval a plnil svůj účel.

Na míči může cvičit sportovec i netrénovaný člověk, mladý i starší. Zkrátka skoro každý!

fitball3 tipy na příjemné a efektivní cviky s míčem

Každý z uvedených cviků provádějte ve 3 sériích, přičemž sérii chápejte jako 12-15x opakování konkrétního cviku. Po cvičení všechny posilované svaly protáhněte, abyste se vyhnuli bolestem v následujících dnech.

Sedy-lehy naopak

Při tomto cviku se břišními svaly opřete o míč, nataženýma nohama se zapřete o zem a ruce dejte za hlavu. Předkloňte se tak, aby páteř opisovala tvar míče (položte se na míč) a potom ji narovnejte. Ve vzpřímení vydržte 2 vteřiny a vraťte se do původní polohy.

Přítahy kolen na míči

Zvolte pozici, jako byste chtěli dělat kliky, nohy mějte na míči, nataženýma rukama se opírejte o zem. Tělo držte rovnoběžně se zemí. Přitahujte kolena k hrudníku a zase nohy natahujte.

Most

Lehněte si na podložku a nohy položte nahoru na míč. Zdvihněte boky ze země tak, abyste měli tělo v jedné přímce, vydržte v této pozici 2 vteřiny a vraťte se do pozice původní.

Podívejte se, jak cvičení na míči vypadá, a nechte se motivovat tímto videem nebo si přečtěte rozhovor s fitness trenérem Jiřím Jelínkem, který se věnuje posilování tělesného jádra a s míčem často pracuje!

Udělejte si v životě prostor pro míč, nebudete litovat

Cvičení na míči je pohodlné, zábavné a uklidňující. Pokud kvůli němu nechcete chodit do fitness centra, můžete si domů pořídit svůj vlastní míč a cvičit na něm, kdykoli se vám zachce. Kromě toho si na něj můžete sednout i k práci na počítači. Ulevíte tak svým zádům.

Začněte se pohupovat na míči mezi pravidelnými aerobními aktivitami a brzy uvidíte výsledky kombinace hubnutí a zpevňování svalů. Bude to fantastické!